Patroni 2022 roku

Patroni 2022

Ibuk Libra, Legimi

Libra Ibuk

Covid 19 - Procedury

covid

...

 15mapa

Finał XV Konkursu Literacki talent

Finał XV Konkursu Literacki talent
KOBIETY NIEZWYKŁE
Rok 2022 Rokiem
Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz, Marii Grzegorzewskiej

Finał XV Konkursu Literacki talentRok 2022 to rok kobiet, kobiet mądrych, odważnych, wrażliwych, zbuntowanych, genialnych. Bo jak inaczej określić te Polki: Maria Konopnicka (1842-1910) – pisarka, publicystka, tłumaczka; Wanda Rutkiewicz (1943-1992) – himalaistka, pierwsza kobieta na świecie, która zdobyła szczyt K2; Maria Grzegorzewska (1888-1967) – pedagożka, psycholożka, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Życie i dokonania każdej z tych kobiet to niesamowite źródło inspiracji. Wiemy o nich ciągle za mało, a przecież każda z nich walczyła o miejsce kobiety w świecie, o prawo do bycia sobą wbrew oczekiwaniom środowiska.

Dlatego zaproponowaliśmy w tym roku uczestnikom konkursu zadanie polegające na zainspirowaniu się słowami wybranej postaci i stworzeniu pracy w dowolnej formie literackiej. Chcieliśmy, aby młodzi autorzy nie czuli ograniczeń, żeby prowadziła ich jedynie chęć opowiedzenia ważnej dla nich historii.
Sztuka a więc i literatura mają w sobie wolność. Wolność twórcy i wolność odbiorcy. Na tym też opiera się tegoroczne zadanie konkursowe. Dlatego nie boję się powiedzieć tego, co poczułam, czytając tegoroczne prace. Dodatkowo czuję się ośmielona otwartością i szczerością uczestników konkursu, bo te dwie cechy dominują w ich słowach.
Prace są bardzo ciepłe, chyba nawet czułe, pełne mądrych metafor i trudnych pytań. Dosłownie w kilku słowach uchwycony sens życia, uchwycony po to, żeby go nam wszystkim pokazać, bo z perspektywy młodego człowieka świat wygląda inaczej. Młodzi autorzy potrafią zatrzymać człowieka, zatrzymać go przy sobie, ale żeby pomyślał o sobie.

Jestem dorosła, ale zupełnie nie wiem, co ma powiedzieć dziewczynie, która pyta:
„Jak mam znów pokochać deszcze,
Kiedy struga wspomnień po mnie płynie?”
Wydaje mi się, podkreślam: wydaje mi się, że rozumiem ogrom uczuć zawartych w zdaniu:
„Ta łza jedna, przezroczysta, osadzona na policzku ciebie ogląda.”
A po przeczytaniu tych wersów:
„Słowa nie są tylko ulotnymi chwilami.
Wypowiedziane nigdy nie zamilkną.
Mowa jest praktyczna, ale są i żaby…”
po prostu milknę, bo podziw unieruchamia mój mózg i przenosi w inny wymiar.

Odkrywając te poetyckie perełki, zastanawiałam się, jak to się dzieje, że tak młody człowiek pisze tak pięknie. I znalazłam najprostszą odpowiedź: na tym po prostu polega talent.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, jednocześnie dziękując wszystkim uczestnikom za zainteresowanie się naszą konkursową propozycją.

Magdalena Skubiszewska
przewodnicząca Jury

16 maja w CREWŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Poddębicach odbył się finał XV Konkursu Literacki talent, który w tym roku organizowany był pod hasłem Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz, Marii Grzegorzewskiej.
Celem konkursu była popularyzacja postaci tych trzech niezwykłych kobiet i jak zawsze szukanie niezwykłych młodych talentów.
Młodzież z klas 7-8 szkół podstawowych i ze szkół ponadpodstawowych powiatu poddębickiego maiła za zadanie stworzyć utwór w dowolnej formie literackiej inspirowany jednym z trzech cytatów:

Maria Konopnicka
Choćbyś poznał ziemię całą
Milion gwiazd jeszcze zostało!
Choćbyś gwiazdy znał na niebie,
Jeszcze musisz znać… sam siebie.

Konopnicka M., Stopnie poznania, „WolneLektury.pl”,
online: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/stopnie-poznania.html, dostęp: 24.02.2022.

Wanda Rutkiewicz
Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne.
Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć.

Kowalska O., BIOGRAFIA: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” Anna Kamińska – recenzja. „Wielki Buk. Blog literacki. Recenzje książek od 2012 roku” 18.06.2017,
online: https://wielkibuk.com/2017/06/18/biografia-wanda-opowiesc-o-sile-zycia-i-smierci-anna-kaminska-recenzja/ , dostęp: 24.02.2022.

Maria Grzegorzewska
Nie ma kaleki – jest człowiek.

Konczał M., „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Maria Grzegorzewska patronką 2022 roku. Oto historia twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, „Strefa Edukacji” 22.02.2022,
online: https://strefaedukacji.pl/nie-ma-kaleki-jest-czlowiek-maria-grzegorzewska-patronka-2022-roku-oto-historia-tworczyni-pedagogiki-specjalnej-w-polsce/ar/c5-15974357, dostęp: 24.02.2022
.

Laureatami konkursu zostali – w kategorii szkół ponadpodstawowych Sebastian Krajewski i Arleta Szymańska (LO Poddębice) (ex aequo I miejsca), zaś w kategorii szkół podstawowych: I miejsce: Klaudia Fraszczyńska (Szkoła Podstawowa w Zadzimiu), II miejsce: Zuzanna Wojtucka (Szkoła Podstawowa w Zadzimiu), wyróżnienie: Igor Topolski (ZPEWiR w Stemplewie).

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie Magdalena Skubiszewska - przewodnicząca, Magdalena Pańczyk, Bogumił Jóźwiak.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy – dyplomy za udział w konkursie.

Oprac. Renata Lasocka